Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis vzor

Označení firmy a datum

Na úplný začátek motivačního dopisu se hodí označit jméno firmy, do které budeme psát.
Příklad: Tempo Training & Consulting S.r.o., Komárkova 1294, 148 00 Praha 11-Chodov

Na další řádek není na škodu přidat, kde a kdy byl průvodní dopis vytvořen. Ve Wordu si můžete nastavit i automatickou aktualizaci data, abyste ho nemuseli pořád ručně měnit.
Příklad: V Praze dne 4. 8. 2020

Oslovení

Základem každého dopisu je oslovení adresáta, nejinak tomu bude u motivačního dopisu. Velkou výhodou je, když nabídka práce přímo obsahuje jméno personalisty. Pokud ho neobsahuje, můžete zkusit googlit, občas vyskočí stejná nabídka jen na jiném portálů a tam může už jméno být uvedeno. Stejně jako se vyplatí strávit chvilku hledáním, jestli náhodou osoba nemá titul. U nabídky práce ho mít nemusí, ale například na Linkedin profilu to můžete zjistit a případně použít v dopisu při oslovení.

Oslovujeme vždy pátým pádem. Níže je několik příkladů:
-Vážená paní Nováková,
-Vážený pane Nováku,
-Vážená paní inženýrko,
-Vážený pane doktore,

V případě, že neznáme konkrétní jméno:
-Vážení,
-Vážení budoucí kolegové/yně,
-Vážená paní / Vážený pane,
-Vážení členové týmu Firmy XY,

Úvod

Pokud nezaujmete hned ze startu, tak se může stát, že personalista nebude dál pokračovat ve čtení. Je proto vhodné se v rychlosti zmínit o jakou pozici se zajímáte a poté hned rozvést důvody, které vás vedou k tomu, že se právě v tento moment chcete o danou práci ucházet. Pokud jste zrovna nezaměstnaní, tak jsou vaše důvody jasné, v tom případě se hodí vypíchnout stručný důvod, proč zrovna tato pozice a tato firma. Pokud stále pracujete, tak určitě doplňte, proč jste se i přesto rozhodli současné zaměstnání opustit a zkusit to jinde. Důležité je být co nejvíce upřímní, pokud to okolnosti dovolují.

Příklad: Jmenuji se Pavla Nováková a momentálně pracuji jako Projektový manager v oblasti IT u české společnosti Mediatech s.r.o., která se zabývá technologickými inovacemi v oblasti médií. Za dobu svého působení se mi podařilo značně zkvalitnit procesy ve firmě a měla jsem možnost podílet se na zajímavých a úspěšných projektech v řádech milionů korun, konkrétněji to rozvedu níže. Nicméně jsem se dostala do fáze, kdy už necítím potenciál svého dalšího rozvoje a nevidím možnosti, jak být firmě dále ku prospěchu. 

Hlavní část motivačního dopisu

V této části, která je nejdůležitější části motivačního dopisu přichází čas na to, abyste prodali své přednosti a dokázali si říct o pozvánku na pohovor. Pořádně si přečtěte, co daná pozice požaduje, abyste to alespoň z větší části splňovali a jaká je náplň práce. Soustřeďte se na každý jednotlivý bod, přičemž ty nejdůležitější by měly být hned ty první. Snažte se na ně navázat informacemi ze své praxe, případně z dovedností a znalostí. Buďte co nejvíce konkrétní, a vše uvádějte, pokud možno na příkladech. Ideální je, aby se ve vašem textu přímo objevily totožná klíčová slova jako jsou v inzerátu. Nic se však nesmí přehánět, takže i s množstvím klíčových slov zacházejte opatrně.

Příklad: 
Požadavky pozice Projektový manager (nadnárodní korporace)

 • Zkušenosti s vedením týmu
 • Zkušenosti s řízením, nastavováním a vyhodnocováním jednotlivých fází projektu
 • Výborné komunikační a prezentační dovednosti
 • Analytické a organizační schopnosti
 • Časová flexibilita
 • Komunikace v AJ

Náplň práce

 • Realizace přidělených projektů
 • Odpovědnost za plnění dílčích cílů a organizace práce lidí podílejících se na dané zakázce
 • Pravidelná kontrola jednotlivých fází projektu a reportování důležitých změn vyššímu managementu
 • Hlídání přiděleného rozpočtu 
 • Spolupráce s HR oddělením při hledání nových kolegů k doplnění týmů

Příklad: Hlavní část motivačního dopisu

Můj přínos vidím ve využití předchozích zkušeností z totožné pozice. Jako projektový manager jsem pracovala u firmy Mediatech pět let. V době, kdy jsem nastupovala, ve firmě existovala jen mlhavá představa o tom, jak by se měly jednotlivé zakázky řídit. Mým úkolem bylo vybudovat vše od začátku, nejtěžší bylo získat si přízeň všech zapojených lidí ohledně nových postupů. Za tu dobu jsme do praxe uvedli a vyzkoušeli si mnoho nástrojů. Nakonec jsme zůstali u G Suite od Google, Slacku a Base Campu. Najednou se z chaosu začal pomalu stávat řád a každý ve firmě i nově příchozí měli hned přehled o aktuálním dění, nemluvě o vedení, které mohlo chodit domů s o trochu čistější hlavou.

Dle velikosti zakázky jsem vedla různě velký tým lidí, od 5 do řekněme 15 kolegů, z toho část byla i externě, takže jsem s nimi často komunikovala jen na dálku. To vyžadovalo přesnou komunikaci v jazyce, kterému daná profese rozumí a jasná zadání. Každý projekt jsme měli rozdělen do několika fází a mým úkolem bylo dosahovat jich efektivně a nepřekročit rozpočet. Pracovali jsme pro různé mediální domy v ČR a snažili jsme se je posunout v oblasti IT. Jednání, kterých jsem se účastnila se často vedla v anglickém jazyce. Ne všechny projekty dopadly dobře i přes nasazení, které neznalo slovo víkend. Často to byly právě ty neúspěšné, které mne a nás jako firmu nejvíce posunuly vpřed. 

Výzva k akci, poděkování a závěr motivačního dopisu

Pokud jste v úvodu dokázali zaujmout a v hlavní části přesvědčit personalistu o tom, že byste měli dostat šanci na pohovor, tak v závěru už jen zbývá jedna důležitá věc, a to vyzvat druhou stranu k akci. Když nepočítáme závěrečné poděkování a rozloučení, tak je výzvu k akci vždy potřeba uvádět.

Příklad poděkování: Děkuji za Váš cenný čas a posouzení mé žádosti.
Příklad výzvy k akci: Neváhejte mne kdykoliv kontaktovat na telefonním čísle 777 777 777.
Příklad rozloučení:
S pozdravem

Pavla Nováková

Na úplný závěr připojte vaše kontakty a adresu (stačí město). Motivační dopis můžete opatřit i vlastním podpisem. Nedoporučujeme však podepisovat se vaším klasickým podpisovým vzorem, nikdy nevíte, komu se váš podpis dostane do ruky.

Vzor s kompletním textem můžete zakoupit zde

Jak napsat životopis (kompletní průvodce)
Životopisy a jejich překlad do cizích jazyků

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Vzory životopisu