Praxe a reference v životopisu

Jak uvést praxi v životopisu
Uvedení praxe v životopisu

Blížíme se do poloviny této série, ve které si popisujeme krok po kroku, jak sestavit profesní životopis. V tomto článku si rozebereme praxi a v krátkosti projdeme reference. Právě dobrá reference může často naklonit misky vah ve váš prospěch.

Nastavení struktury praxe v životopisu

Na začátku je dobré si určit, jak se budou jednotlivé pracovní zkušenosti u různých zaměstnavatelů členit a jakou budou mít vizuální podobu. Doporučuji se řídit podle tohoto jednoduchého vzoru:

První řádek

  1. Název zaměstnavatele (zvýrazněný tučně), adresa zaměstnavatele.
  2. Pracovní pozice (tu můžeme v případě potřeby umístit na řádek 1., získáme tím místo navíc).
  3. Náplň práce (pro přehlednost je dobré používat odrážky).

Jednotlivé zaměstnavatele je vhodné řadit chronologicky za sebou, v praxi je osvědčené začít od nejaktuálnějšího a postupovat směrem dolů do minulosti.

Teď, když víme, jak členit informace, můžeme začít přemýšlet, jaké informace do dané struktury dáme. Uvidíte, že to není žádná věda. Projdeme si pěkně všechny body 1–3 postupně.

1. Zaměstnavatel

Tady často lidé používají neúplné názvy, je dobré být důsledný a uvést přesný název. Ideální je zkopírovat přesný název zaměstnavatele z internetového rejstříku, pokud firma stále existuje. Dále je vhodné uvést celou adresu.

2. Pracovní pozice

Uvedete pracovní pozici, kterou jste vykonávali u daného zaměstnavatele. Občas se stává, že pracujete na dvou pozicích. V tom případě je můžete uvést vedle sebe s tím, že jako první bude pozice důležitější v hierarchii firmy a druhá ta méně důležitá.

3. Náplň práce

Jak jsem zmínil už dříve v textu, tak je dobré mít náplň práce v odrážkách. Bude to přehlednější, a hlavně se nestane, že se ztratíte v textu a nebude vás to nutit se zbytečně rozepisovat. K rozepisování slouží motivační dopis.

Je dobré začít od toho nejdůležitějšího co v dané práci děláte. Poslední odrážka by měla být nejméně důležitá činnost. Důležité je být konzistentní a držet související náplň práce u sebe.

Další důležitý faktor jsou nabídky práce, na které chcete svůj životopis poslat. Náplň práce byste měli mírně pro každou nabídku upravit. Častokrát je vaše náplň práce podobná, jen ji nazýváte jinak. Stačí tedy pozměnit podání. Není na škodu, když některé fráze a klíčová slova ve vašem CV se budou shodovat s nabídkou práce.

Pokud možno, tak se vyhněte frázím typu optimalizace logistiky atd. Raději se pokuste krátce popsat dané činnosti, které děláte v rámci optimalizace logistiky.

Praktický příklad

2011–2019 Česká stavební, a.s., Dlouhá 72, 110 00 Praha | Pracovní pozice: Stavbyvedoucí

  • Vedení stavebních projektů včetně projektování rozvodů vody a kanalizace z pozice
    autorizovaného inženýra, zodpovědnost za technickou správnost, náklady a dodržení termínů.
  • Zkušenosti s přeložkami inženýrských sítí, změnami rozvodů veřejného osvětlení, plynovodů, rozvodů el. energie a sdělovacích kabelů v součinnosti se subdodavatelem.
  • Operativní zvládání změn a úprav v průběhu výstavby spolu se stavebním projektantem.
  • Dohled nad dodržováním bezpečnosti práce všech pracovníků stavby.
  • Komunikace s investorem a s orgány státní správy.

Jak a kde uvést reference ve svém životopisu?

Zkušený a svědomitý personalista si rád ověří a doplní informace od osoby, která s vámi pracovala. Pokud máte ve firmě, nebo u obchodních partnerů někoho, o kom víte, že se na něj můžete spolehnout, tak je dobré mít v CV jeho kontakt jako referenci.

Určitě by to neměla být reference z práce, kterou jste dělali před 10 lety. Zvolte spíše něco aktuálnějšího. Daného člověka byste měli o tom, že ho uvedete do životopisu předem informovat a získat jeho souhlas.

Struktura referencí

Jméno osoby, která poskytne referenci – Pozice, na které pracuje/pracoval – Název firmy – Telefonní kontakt (nikdy ne e-mail, ten je většinou pro tyto účely nevhodný).

Tip na závěr

Názvy zaměstnavatelů můžete opatřit odkazem na jejich oficiální web. Pomůžete tak lidem, kteří si budou váš životopis číst získat více informací. Odkazy by měly být podtržené, aby bylo hned jasné, že se na ně dá kliknout. Ve Wordu se dají vložit jednoduše – označíte si text, ve kterém chcete mít odkaz – z horního menu vyberete vložit odkaz – do pole pro odkaz vložíte zkopírovanou celou www adresu – potvrdíte ok.

Jak udělat odkaz ve Wordu
Pracovní výsledky a životopis
Vzdělání, kurzy a školení v životopisu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.