Válka o práci

Poražený hledá spásu v boji, zatímco vítěz je znám předem!

Umění války, staré 2 500 let, za kterým stojí čínský generál Sun Tzu (Sun-c’) převedeno do současnosti. Protože uspět ve výběrovém řízení v dnešní době je podobné, jako vyhrát válku.

Jaký je tedy rozdíl mezi vítězem a poraženým?

Úspěšní kandidáti znají sami sebe. Znají své silné a slabé stránky. Umějí své vlastnosti prezentovat druhé straně a nemyslet přitom na sebe.

Dokáží odhadnout své konkurenty při výběrovém řízení. Zhodnotit jejich připravenost.

Znají svého potencionálního zaměstnavatele, produkty nebo služby a trh, který obsluhuje.

Hledají informace nejen z oficiálních webových stránek. Používají jako zdroj dat sociální sítě a rejstříky firem. Vědí, že informace o firmě jsou důležité, ale informace o osobě/osobách, které řízení vedou, jsou klíčové.

Poznali, jak chutná porážka, jen tak budou moci plně vychutnat vítězství. Dokáží-li se poučit z vlastních chyb, nebude pro ně žádné prohrané výběrové řízení úplným neúspěchem.

Pečlivě promýšlí jednotlivé kroky a představují si všechny možné scénáře. Dobrým plánem si zajistí výhru, špatný plán jim dá alespoň naději a mohou se z něj poučit, ale žádná příprava spěje k jasnému neúspěchu.

V případě neúspěchu se snaží získat zpětnou vazbu.

Spoléhají se především na svou připravenost. Nespoléhají se na náhodu a na nepřipravenost konkurentů.

Předem si zjistí, jaké jsou potřebné dovednosti a náplň práce na pozici, o kterou se uchází.

Znají prostředí, ve kterém se bude konat výběrové řízení.

Nejlepší informace získávají zevnitř. Snaží se navázat kontakt s pracovníkem firmy, do které se hlásí a motivují ho k poskytnutí cenných informací. Důležitý je výběr toho pravého “zvěda“.

Nevsází vše na jedinou kartu a zabezpečí se proti porážce. Nepřestávají v rozesílání životopisu ve chvíli, kdy už mají pozvánku k výběrovému řízení, protože i když dodržují pravidla úspěchu, vždy se může najít někdo, kdo je předčí.

Věnují dostatek času všem výše uvedeným a nikdy, nikdy se nevzdávají! Tyto zásady jsou uplatněny i ve všech našich motivačních dopisech.

Zdroj: SUN-C‘. Umění války. B4U Publishing, 2008. ISBN 978-80-903850-6-0.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte s přáteli :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.