Pracovní výsledky a životopis

Pracovní výsledky a životopis
Pracovní výsledky v životopisu

Jestli existuje něco, co nám Čechům není vlastní, tak je to bezpochyby schopnost prodat dosavadní výsledky své práce. 99 % životopisů, které mi projdou pod rukama postrádají právě tuto část. Zbylé 1 % má pracovní výsledky schované někde hluboko v náplni práce, kde nejsou dobře vidět.

Proč je důležité mít v životopisu pracovní výsledky?

Je úplně jedno, jestli jste čerstvě po škole nebo máte za sebou dvacetiletou praxi. Každý může najít něco, co by mohl vyzdvihnout. V dnešním světě se moc na vzdělání nehraje a nenechte se zmást přebytkem pracovních míst, který nutí firmy slevovat ze svých nároků na uchazeče.

Spolu s profesním cílem jsou pracovní výsledky důležitou součástí, která vás odliší od ostatních kandidátů. Zaměstnavateli dáte najevo, že víte, kam chcete dojít, a co už jste udělali proto, abyste se tam dostali.

Jak by měla část pracovních výsledků vypadat?

Začneme od umístění a vzhledu. Část pracovních výsledků by měla být ve strukturovaném životopisu zasazena úplně nahoře hned pod fotografií. Je to takzvaná spádová oblast, do které se upře přirozeně pohled personalisty jako první.

Je dobré být stručný a věcný, a zároveň se hodí mít informace v odrážkách pro přehlednost. Doporučuji maximálně 4–5 odrážek, 2–3 jsou minimum. Pokud máte více pracovních výsledků, třeba z více typů pracovních pozic, tak je můžete rozdělit a označit, kde jste daný výsledek dosáhli.

Manažer

  • Vedení týmu 10 lidí.
  • Úspěšná realizace projektu v hodnotě XY korun.

Obchodní zástupce

  • Rozšíření portfolia klientů meziročně o 20 %.
  • Realizované prodeje v celkové výši XY Kč za rok XY.

Teď si povíme něco o obsahové stránce. Většina profesí, i když u některých to tak nemusí na první pohled vypadat, plní krátkodobé i dlouhodobé cíle. Často o nich jen nevíte nebo nemáte potřebu přemýšlet, ale vše se děje s účelem, jinak byste zaměstnavateli nebyli ku prospěchu.

Je důležité si uvědomit, že náplň práce nejsou pracovní výsledky. Pokud jste asistentka, tak pracovním výsledkem může být například to, že šetříte svému nadřízenému v průměru 2 hodiny času za den, které by jinak musel věnovat administrativě. Pokud jste manažer, tak pracovní výsledek může být výkon týmu, který vedete. Učitel zase může mít dobré výsledky svých žáků a třídy. U dělnických pozic je pracovním výsledkem zvládání normy práce, nedělání chyb a schopnost učit se jiné činnosti a pozice.

Takto bychom mohli pokračovat dlouho, pokud si přece jen nejste jistí a nedaří se vám nic vymyslet, udělejte alespoň z této sekce krátké shrnutí nejdůležitějších bodů vybraných z náplně práce, kterou máte rozvedenou ve vašem CV. Případně se nám ozvěte a společně to dáme dohromady.

Praktické příklady pracovních výsledků:

  • Aktivní účast na zásadních výběrových řízeních ohledně dodavatelů, prezentace výsledků pro grémium.
  • Splnění stanovených cílů v procesu nákupu, nalezení nových dodavatelů XY a dosažení XY úspor.
  • Implementace nového účetního softwaru XY a jeho zavedení ve firmě.
  • Zkušenosti s vedením lidí a dohled nad účetnictvím a financemi u 11 dceřiných společností.
  • Získání dvou velkých obchodních partnerů XY a YX a spousty malých nezávislých cestovek.
  • Pravidelné překračování prodejních cílů o 25 % v předchozích pěti letech.
  • 95% úspěšnost vyřešení problému po telefonu a zákaznické hodnocení 4,8/5.
  • Zkušenosti s vedením až 50 zaměstnanců.
Fotografie a životopis
Praxe a reference v životopisu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.