Zaslali jste životopis a máte pozvánku na pohovor? Níže vám vysvětlíme, čeho se při pohovoru vyvarovat a na co si dát pozor.
Informace o firmě
Předem se dobře seznamte s firmou, ke které jste na pohovor pozváni. Jako zdroj informací vám postačí webové stránky společnosti, nebo se zeptejte ve svém okolí, určitě je někdo, kdo vám informace o dané firmě může poskytnout.
Jak se chovat u pohovoru?
Kromě informací, které jste o firmě získali, je také důležité přijít na pohovor včas a být upraven. Pečlivě zvolte oděv dle předpokládané firemní kultury. Během pohovoru se chovejte uctivě, ale zároveň uvolněně. Vyjadřujte se co nejvíce pozitivně a snažte se být optimističtí a přirození. Snažte se být především sami sebou a zbytečně se nepřetvařujte. V budoucnu by se vám to nemuselo vyplatit.
Nebojte se při pohovoru dívat tázajícímu zpříma do očí, ale nepřehlížejte i ostatní. Pokud vám bude nabídnuto občerstvení, doporučuje se požádat o vodu. Kávu si můžete dát v kavárně po pohovoru.
Nezapomeňte vypnout zvuk na telefonu a vyhodit žvýkačku
Vypnutý telefon je samozřejmostí. Totéž platí i pro žvýkačku. Tu vyhoďte ještě před příchodem do společnosti.
Často kladené otázky při pohovoru:
- Proč chcete pracovat zrovna u nás?
- Co víte o naší společnosti?
- Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?
- Jak si myslíte, že vás hodnotí vaši kolegové?
- Jaký si představujete plat?
- Jak zvládáte stres?
Buďte připraveni, že po otázkách vždy přijde doplňující otázka na konkrétní příklad.
„Jste týmový hráč?“
Téměř každý člověk odpoví, že ano. Tato otázka se ale jednoduchým ANO/NE zodpovědět nedá. Musíte své tvrzení podložit konkrétními příklady.
Navrhovaná odpověď: „Ano, za týmového hráče se rozhodně považuji. Ve svém životě jsem měl/a mnoho příležitostí pracovat v týmu, ať už ve škole, v zájmovém kroužku nebo v zaměstnání. Například v nedávném pracovním projektu…“.
Metoda STAR
Při pohovoru se někdy používá metoda STAR (Situation, Task, Action, Result). Dobře mířenými otázkami dokáže zkušený tazatel „nahlédnout za fasádu” a zjistit, co uchazeč opravdu umí a co jen předstírá.
Metoda spočívá v tom, že kandidátovi se zadá úkol, aby si představil konkrétní situaci, ve které se musel například na místě rozhodnout bez svolení šéfa, jak bude postupovat. Následně je vyzván, aby celou situaci popsal, řekne, co přesně bylo jeho úkolem (task), jak u toho postupoval (action) a jaký byl výsledek (result). Na závěr se ho tazatel zeptá, zda by se teď s odstupem času v oné situaci zachoval stejně.
Konec pohovoru
Všechny otázky jste zodpověděli a odcházíte od pohovoru. S úsměvem se rozlučte a nezapomeňte zaslat děkovný e-mail tzv. Follow-Up Letter.