Jak se připravit na pohovor

Již jste zaslali životopis a jste pozváni na pohovor? I krátký pohovor může mít vliv na vaši další kariéru. Níže vám vysvětlíme, čeho se při pohovoru vyvarovat a na co si dát pozor.

Předem se dobře seznamte s firmou, ke které jste na pohovor pozváni. Jako zdroj informací vám postačí webové stránky společnosti, nebo se zeptejte ve svém okolí, určitě je někdo, kdo vám informace o dané firmě může poskytnout.

Kromě informací, které jste o firmě získali, je také důležité přijít na pohovor včas a být upraven. Pečlivě zvolte oděv dle předpokládané firemní kultury. Během pohovoru se chovejte uctivě, ale zároveň uvolněně. Vyjadřujte se co nejvíce pozitivně a snažte se být optimističtí a přirození. Snažte se být především sami sebou a zbytečně se nepřetvařujte. V budoucnu by se vám to nemuselo vyplatit.

Nebojte se při pohovoru dívat tázajícímu zpříma do očí, ale nepřehlížejte i ostatní. Pokud vám bude nabídnuto občerstvení, doporučuje se požádat o vodu. Kávu si můžete dát v kavárně až po pohovoru.

Vypnutý telefon je samozřejmostí. Totéž platí i pro žvýkačku. Tu vyhoďte ještě před příchodem do společnosti.

Část otázek při pohovoru:

  • Proč chcete pracovat zrovna u nás?
  • Co víte o naší společnosti?
  • Jaké jsou vaše silné, slabé stránky?
  • Jak si myslíte, že vás hodnotí vaši kolegové?
  • Jaký si představujete plat?
  • Jak zvládáte stres?

Buďte připraveni, že po otázkách vždy přijde doplňující otázka na konkrétní příklad.

„Jste týmový hráč?“

Téměř každý člověk odpoví, že ano. Tato otázka se ale jednoduchým ANO/NE zodpovědět nedá. Musíte své tvrzení podložit konkrétními příklady.

Navrhovaná odpověď: „Ano, za týmového hráče se rozhodně považuji. Ve svém životě jsem měl/a mnoho příležitostí práce v týmu, ať už ve škole, v zájmovém kroužku nebo v zaměstnání. Například v nedávném pracovním projektu…“.

Při pohovoru se někdy používá metoda STAR (zkratka pro Situation, Task, Action a Result). Dobře mířenými otázkami dokáže školený zkušený tazatel „nahlédnout za fasádu“ a zjistit, co uchazeč opravdu umí a co jen předstírá. Spočívá v tom, že kandidátovi se zadá úkol, aby si představil konkrétní situaci, ve které se musel například na místě rozhodnout bez svolení šéfa, jak bude postupovat. Následně je vyzván, aby celou situaci popsal, řekne, co přesně bylo jeho úkolem (task), jak u toho postupoval (action) a jaký byl výsledek (result). Na závěr se ho ptáte, zda by se i teď zachoval stejně, jako kdysi. Důležité je však to, aby kandidát popsal opravdu konkrétní situaci.

Všechny otázky jste zodpověděli a odcházíte od pohovoru. S úsměvem se rozlučte.

Nezapomeňte zaslat děkovný e-mail tzv. follow up letter.

Válka o práci
MayDay Career Days Brno 7. 11. 2017

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.