Jazykové, počítačové a osobní dovednosti a znalosti v životopisu

Jazykové, počítačové a osobní dovednosti a znalosti v životopisu

Jak napsat životopis (dovednosti a znalosti)
Jak napsat životopis (dovednosti a znalosti)

Blížíme se k závěru sedmidílné série, která vám, jak pevně věřím pomůže napsat životopis, který vás dostane na více pohovorů.

Nejsložitější části, ve kterých je potřeba pekelně se soustředit a hluboce přemýšlet jsou za námi. V tomto článku se podíváme blíže na dovednosti a znalosti “Skills“. Rozebereme jazyky, znalosti na počítači a silné stránky. Stále platí to samé jako u předešlých sekcí. Informace stylizujte přehledně, tvořte krátké a heslovité věty, používejte odrážky a vyhněte se prázdným frázím.

Jazykové znalosti

Mateřský jazyk

V dnešní době, kdy stále více lidí pracuje u nadnárodních firem, doporučuji mateřský jazyk češtinu uvést. Pokud je váš mateřský jazyk jiný než čeština, tak není co řešit, uveďte ho. Máte-li klasické české jméno i příjmení a potřebujete více místa pro cizí jazyky, tak můžete češtinu vypustit a místo přenechat cizímu jazyku.

Cizí jazyky

U znalosti cizích jazyků je dobré označit jejich úroveň, buď klasickým slovním označením (mírně pokročilý, pokročilý atd.), nebo mezinárodním označením (B2, C1 atd.). Ať už si vyberete jakýkoli typ označení úrovně, tak doporučuji u obou z nich napsat alespoň krátkou informaci, která by měla obsahovat jak často a při jakých příležitostech jazyk využíváte. Toto upřesnění slouží k lepší představě o vaší úrovni znalostí daného jazyka.

  • Anglický jazyk: pokročilý (komunikace na denní bázi v práci).
  • Německý jazyk: mírně pokročilý (občasné využití na zahraničních cestách 2x/rok).
  • Polský jazyk: pokročilý (10 let při pobytu ve Varšavě a momentálně každý den v práci).

Jazyky, u kterých máte jen úplné základy nebo z nich umíte pár slov a zbytek jste zapomněli, není vhodné uvádět. Nebojte se uvést dobrou znalost slovenského nebo polského jazyka.

Znalosti na PC

Základní znalosti a software

U znalostí na počítači většinou uvádíme uživatelské znalosti s klasickou kancelářskou prací v programu MS Windows/macOS. Dále můžeme uvést znalosti s balíčkem Office, buď souhrnnou úroveň za všechny programy Office nebo i jednotlivě, když se vaše znalosti daných programů výrazně odlišují.

  • MS Word: mírně pokročilý (práce s textem, formátování).
  • Excel: pokročilý (tvorba kontingenčních tabulek a složitějších výpočtů, tabulek a grafů).
  • PowerPoint: expert (tvorba prezentací a prezentování před klienty).

Dále můžete uvést schopnost psaní všemi 10 s certifikátem nebo bez něj.

Odbornější znalosti a software

Pokud ovládáte další odbornější software nebo programovací jazyky (Autocad, programy Adobe, HTML, CSS, PHP atd.), tak je můžete uvést a více rozepsat a doplnit odkazem na portfolio nebo krátkým popisem projektu, který jste v daném programu/jazyce dělali.

Silné stránky

Častý nešvar je uvádět všechny silné stránky, které vás napadnou. Vypadá to nedůvěryhodně, když jich tam nasekáte 10. Tolik jich nemá a nikdy mít nebude ani zaměstnanec roku v Apple. Držte se pravidla maximálně 3–4 silných stránek. Až je budete psát, myslete na to, aby se vaše silné stránky objevily v textech pracovních výsledků nebo praxe a připravte se na to, že se vás na pohovoru na ně zeptají.

Komunikativnost

Otázka: Při jakých činnostech nebo situacích se vaše komunikativnost projevuje?
Odpověď: Jako asistent/ka u firmy XY jsem často musel/a řešit a domlouvat více věcí najednou a komunikovat s lidmi a skupinami v rámci společných jednání. 

Vedení týmu

Otázka: Proč si myslíte, že jste dobrý/á ve vedení týmu?
Opověď: Protože jsem vedl/a tým XY a ten měl/a takové výsledky, které popisuji v části praxe nebo v pracovních výsledcích.

Vzdělání, kurzy a školení v životopisu
Uvedení ostatních informací a zálib v životopisu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.