Fotografie a životopis

Fotografie v životopisu
Fotografie v životopisu

Vložit, či nevložit fotografii do životopisu a pokud ano, tak jakou. Toť otázka. Pokusím se vám uvést své postřehy, které jsem postupně získal nejen při tvorbě životopisů. Rozebereme si, kdy má smysl fotografii vkládat, jak by měla vypadat, a kdy je fotografie v životopisu nadbytečná.

Životopis s fotkou nebo bez

Pro většinu pozic je vhodné fotografii uvádět. U některých povolání je zaslání fotografie přímo uvedeno jako jedna z podmínek (letušky, hostesky atd.). Osobně si myslím, že pokud někdo v životopisu fotografii má, tak mu to může pomoci odlišit se od ostatních, kteří fotografii nemají a bude pro zaměstnavatele více zapamatovatelný. Informace v životopisu dostanou rázem osobitější charakter a fotografie by měla s nimi korespondovat.

Příklad z praxe

Vzpomínám si na situaci, kdy jsme vybírali asistentku k nám do firmy. Na výběrovém řízení bylo v prvním kole zhruba 25 lidí. Při následném výběru do kola druhého, jsem procházel znovu životopisy. U některých lidí, kteří se mi na pohovoru zamlouvali jsem si už po 24 hodinách nedokázal spojit jejich informace v životopisu s jejich osobou a vystupováním. U těch, kteří fotografii měli, bylo mnohem jednodušší si danou osobu znovu připomenout a kvalitněji posoudit jak informace v životopisu, tak dojem z pohovoru.

Diskriminace?

Setkal jsem se s názory, že fotografie může mít právě opačný efekt, že na jejím základě může personalista zaujmout okamžitě různé předsudky a zamítnout i kvalitního kandidáta, protože se mu nepozdává jeho vzhled, věk nebo národnost.

Je nutné si uvědomit, že lidé se řídí emocemi a nevybírají jako stroje, vždycky je to mix obojího. Možná vám neuvedení fotografie zajistí v průměru o trochu více pohovorů, ale ztratíte na nich jen čas a iluze. Je lepší dát na stůl karty hned a pracovat s tím co momentálně máte.

Jak by měla fotografie vypadat?

Jednoznačná rada nejspíše neexistuje. Soustředil bych se na danou pracovní pozici a obor, jaké jsou v něm zvyklosti. Pokud je možnost, tak bych si dohledal na webu firmy nebo soc. sítích fotografie zaměstnanců v čem jsou oblečeni. Zapadat do daného prostředí firmy je vždy výhoda.

Ozdoby

Není dobré mít na sobě množství šperků a ozdob. No na některé kreativní pozice (grafik), to nemusí být na škodu.

Selfie a fotografie z dovolené

Co často vidím, tak jsou fotografie z dovolené. Ty určitě vhodné nejsou. Dále mi lidé, kteří se hlásí na manažerské pozice posílají selfie, to také není zrovna ideální. I netrénované oko na první pohled pozná, že úsilí vložené do vytvoření fotky, kterou posílám do práce, ve které chci pracovat bylo 0.

Kvalita obrazu

Dalším faktorem je kvalita fotografie. V dnešní době už většina mobilů fotí dostatečně kvalitně. Stačí mít dobré světlo a najít kus bílé zdi. Taková fotografie by měla na většinu pozic dostačovat.

Fotografii jsme vám schopni ořezat, odebrat z ní pozadí a upravit barvy v případě potřeby. Určitě nic nezkazíte, když oslovíte profesionálního fotografa. Tato investice a fotky z ní pořízené vás mohou reprezentovat dalších několik let.

Dále není vhodná pasová nebo jiná průkazová fotografie. Kdo na ní vypadá dobře? Nikdo. Často je to dáno už prostředím úřadů, ve kterých je vytvořena. Na fotce byste se určitě neměli mračit, špulit rty atd. Smích je vítán.

Kdy není potřeba mít fotografii v životopisu?

Jsou případy, kdy uvádět fotografii není nutné. Jedná se většinou o dělnické pozice, většinu pozic ve výrobě atd. Pokud fotografii uvedete, tak nic nezkazíte.

Pozor na ATS (Applicant Tracking System)

Výjimkou jsou velké (nadnárodní) firmy, které využívají pro nábor pokročilý software, souhrnně označovaný anglickou zkratkou ATS. Ten většinou nedokáže detekovat vložené obrázky, tabulky, grafy, progress bary atd. Fotografii je pak vhodné umístit samostatně do přílohy nebo vložit do záhlaví.

Životopis je také vhodné pro tyto účely upravit, přidat klíčová slova a použít jednoduché formátování bez přehnaných grafických prvků. Vždy se našich zákazníků ptáme na konkrétní pozice, abychom jim mohli připravit řešení, které bude mít u ATS největší šanci na úspěch.

Kontakty, jméno a profesní cíl v životopisu
Pracovní výsledky a životopis

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.